71.9k views
7 votes
Which cream cheese has the best value per ounce? Show your work for both A and B first and then determine which is the best value.

Brand A $2.89 for 8 oz.

Brand B $4.19 for 12 oz.
if u can plz show the work i need it pls

2 Answers

9 votes

Answer: b is the answer

Step-by-step explanation:

i took the test and i love math

User AmooAti
by
5.2k points
5 votes

Answer:

I will walk you through. First Dived 2.89 into 8 then 4.19 into 12 wich ever one is less that is the better one.

Step-by-step explanation:

User Kevin Scharnhorst
by
4.9k points