Final answer:
The constant of proportionality is $0.35 and the equation that relates the number of bagels to the cost is y = 0.35x.
Step-by-step explanation:
The constant of proportionality in this scenario can be found by dividing the cost of the bagels by the number of bagels. For example, for 4 bagels costing $1.40, the cost per bagel is $1.40/4 = $0.35. Similarly, for 6 bagels costing $2.10, the cost per bagel is $2.10/6 = $0.35. And for 12 bagels costing $4.20, the cost per bagel is $4.20/12 = $0.35. Therefore, the constant of proportionality is $0.35.
The equation that relates the number of bagels, x, to the cost, y, in dollars is y = 0.35x. This means that the cost of the bagels is 0.35 times the number of bagels.