98.5k views
4 votes
Which is the better deal?

a) 2 bags of apples for $5.44 at the market
b) 7 bags of apples for $18.34 at the orchard

User Gbdcool
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Final answer:

Option b) is the better deal as it has a lower cost per bag of apples.

Step-by-step explanation:

To determine which is the better deal, we need to calculate the cost per bag of apples for each option.

For option a), 2 bags of apples cost $5.44. So, the cost per bag would be $5.44/2 = $2.72.

For option b), 7 bags of apples cost $18.34. So, the cost per bag would be $18.34/7 = $2.62.

Since the cost per bag is lower for option b), it is the better deal.

User Matt Thomas
by
7.4k points