menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At Store ABC, one can of Fruit Cocktail cost $1.30 each. At another store, XYZ store, that sells in bulk, a case of 12 cans of Fruit Cocktail is $15.50. Which one is the better buy: Store ABC or Store
asked
May 6, 2022
159k
views
10
votes
At Store ABC, one can of Fruit Cocktail cost $1.30 each. At another store, XYZ store, that sells in bulk, a case of 12 cans of Fruit Cocktail is $15.50. Which one is the better buy: Store ABC or Store XYZ?
Advanced Placement (AP)
high-school
Xyrus
asked
by
Xyrus
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
ABC charges 1.30 for 1 can but xyz charges 15.50 for 12 cans take 15.50 divided by 12 and the answer is 1.29 so xyz is the better buy
Jin Yong
answered
May 11, 2022
by
Jin Yong
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 23, 2018
137k
views
Mr. Franz bought x cans of cocktail . He bought 2 more cans of mushrooms than cans of fruit cocktail.
Obecker
asked
Aug 23, 2018
by
Obecker
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
137k
views
asked
Apr 3, 2019
107k
views
A store sells 4 cans of fruit cocktail for $7.What is the price of 9 cans of fruit cocktail?
Vitthal Kavitake
asked
Apr 3, 2019
by
Vitthal Kavitake
7.5k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
107k
views
asked
Nov 28, 2020
139k
views
A store sell 4 cans of fruit cocktail for $9 how much would it cost you to buy 5 can of fruit cocktail
Sheridan
asked
Nov 28, 2020
by
Sheridan
7.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
139k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Several United States Presidents committed military troops to serve in Vietnam in an effort to a. react to violations of United States neutrality. b. support the policy of containment. c. oppose the Chinese
What research Is currently being done on moon rocks?
I need help really quickly can someone help me with the truth table
Nelson has been taking karate lessons since the age of 7. He has slowly progressed in skill and has earned several belts. He wants to begin entering competitions. He gets permission to attend an extra
Leila and Liam are twins and spent their 16th birthday at their favorite amusement park. After riding the biggest and fastest roller coaster in the park, Leila and Liam feel very dizzy and disoriented.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org