133k views
0 votes
Morganton Company makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget:

a. The budgeted selling price per unit is $70. Budgeted unit sales for June, July, August, and September are 8,500, 16,000, 18,000, and 19,000 units, respectively. All sales are on credit.
b. Forty percent of credit sales are collected in the month of the sale and 60% in the following month.
c. The ending finished goods inventory equals 20% of the following month's unit sales.
d. The ending raw materials inventory equals 10% of the following month's raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials. The raw materials cost $ 2.00 per pound.
e. Thirty percent of raw materials purchases are paid for in the month of purchase and 70% in the following month.
f. The direct labor wage rate is $13 per hour. Each unit of finished goods requires two direct labor-hours.
g. The variable selling and administrative expense per unit sold is $1.70. The fixed selling and administrative expense per month is $66,000. If we assume that there is no fixed manufacturing overhead and the variable manufacturing overhead is $8 per direct labor-hour, what is the estimated unit product cost?
Note: Round your answer to 2 decimal places.
Unit product cost _____

User Israelst
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Final answer:

The estimated unit product cost is $52.00.

Step-by-step explanation:

The estimated unit product cost can be calculated by adding the direct materials cost, direct labor cost, and variable manufacturing overhead cost per unit. In this case, each unit of finished goods requires 5 pounds of raw materials, costing $2.00 per pound. So the direct materials cost per unit is 5 pounds x $2.00/pound = $10.00. Each unit also requires two direct labor-hours at a wage rate of $13 per hour, so the direct labor cost per unit is 2 hours x $13/hour = $26.00.

The variable manufacturing overhead cost per direct labor-hour is $8.00, and each unit requires two direct labor-hours, so the variable manufacturing overhead cost per unit is 2 hours x $8.00/hour = $16.00.

Therefore, the estimated unit product cost is the sum of the direct materials cost ($10.00), direct labor cost ($26.00), and variable manufacturing overhead cost ($16.00) per unit, which equals $52.00.

User Libathos
by
8.2k points