127k views
19 votes
Shopkeeper sells tins of the same dog food in packs of four or packs of six.

Packs of four tins cost £1. Packs of six tins cost £1.20

Which is the best value for money?
You must show your working.

User OPfan
by
4.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Pack of 6

Explanation:

Pack of 4 = £1

Packs of 6 = £1.20

Price per unit of each pack:

Pack of 4 ;

Unit price : cost / units

Unit price = £1 / 4 = £0.25

Pack of 6 ;

Unit price : cost / units

Unit price = £1.20 / 6 = £0.20

Pack of 6 is the best value for money as it has a lower unit price

User Tahir Siddiqui
by
5.2k points