Final answer:
To find the cost of one daylily and one bunch of ornamental grass, we can set up a system of equations using the information given. By solving the system, we find that the cost of one daylily is $12 and the cost of one bunch of ornamental grass is $2.
Step-by-step explanation:
To find the cost of one daylily and one bunch of ornamental grass, we can set up a system of equations using the information given:
Let x be the cost of one daylily and y be the cost of one bunch of ornamental grass.
From Danielle's purchases:
8x + 12y = 120
From Maria's purchases:
2x + 7y = 38
We can solve this system of equations using substitution, elimination, or graphical methods. Let's use the elimination method:
- Multiply the first equation by 2 and the second equation by 8 to make the x coefficients equal:
16x + 24y = 240
16x + 56y = 304
- Subtract the second equation from the first equation:
(16x + 24y) - (16x + 56y) = 240 - 304
-32y = -64
- Divide both sides by -32:
y = 2
- Substitute the value of y back into either equation to solve for x:
2x + 7(2) = 38
2x + 14 = 38
2x = 24
x = 12
Therefore, the cost of one daylily is $12 and the cost of one bunch of ornamental grass is $2.