36.7k views
4 votes
Andrei loves to bake, and plum tarts are his specialty. Plums are on sale for $3.25 for 2 pounds at the farmer's market. At the supermarket, plums are being sold according to the following equation, where P is the price in dollars and L is pounds.

User Sedioben
by
7.9k points

1 Answer

1 vote

Final answer:

Plums cost less at the supermarket than the farmers market.

Step-by-step explanation:

To determine where plums cost less, we need to compare the prices at the farmer's market and the supermarket.

At the farmer's market, plums are on sale for $3.25 for 2 pounds.

So, the price per pound is $3.25/2 = $1.625.

At the supermarket, plums are being sold according to the equation P = 1.75L, where P is the price in dollars and L is the pounds of plums.

So, the price per pound at the supermarket is $1.75.

Therefore, plums cost less at the supermarket since the price per pound is lower than at the farmer's market.

Complete question:

Andrei loves to bake, and plum tarts are his specialty. Plums are on sale for $ 3.25 $3.25dollar sign, 3, point, 25 for 2 22 pounds at the farmer's market. At the supermarket, plums are being sold according to the following equation, where P PP is price in dollars and L LL is pounds: P = 1.75 L P=1.75LP, equals, 1, point, 75, L. Where do plums cost less, at the farmer's market or the supermarket?

User Dmedine
by
7.5k points