52.5k views
2 votes
If you bought 20 pears for $1.00, how much does each pear cost?

a) $0.05
b) $0.10
c) $0.15
d) $0.20

1 Answer

6 votes

Final answer:

Each pear costs $0.05

Step-by-step explanation:

To find out how much each pear costs when you bought 20 pears for $1.00, you need to divide the total cost by the number of pears. So, $1.00 ÷ 20 = $0.05. Therefore, each pear costs $0.05.

User Oriol Nieto
by
8.3k points