124k views
24 votes
A 7-meter roll of white paper costs $1.65. What is the unit price, rounded to the nearest cent?​

User Sidss
by
8.1k points

1 Answer

10 votes

Answer:

$0.24 per meter

Explanation:

Alright so to find the unit rate divide 1.65 by 7

1.65/7=0.2357142857142857...

So round it to the nearest cent

0.24

User Diansheng
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.