Suppose that it takes 12 units of carbohydrates and 6 units of protein to satisfy Jacob's minimum weekly requirements. Jacob should buy 2 pounds of meat and 4 pounds of cheese to yield a minimum cost of $22.00.
What is the cost price?
Let m represent the pounds of meat.
Let c represent the pounds of cheese
Set up the following system of equations to represent the requirements:
2m + 3c ≥ 12 (carbohydrate requirement)
2m + c ≥ 6 (protein requirement)
So,
Meat cost: $3.40 per pound
Cheese cost: $3.80 per pound
Find the combination of m and c that satisfies the requirements while minimizing the cost:
Cost function:
Cost = 3.40m + 3.80c
Solve the system of equations and optimize the cost function.
Optimal solution is:
m = 2 (pounds of meat)
c = 4 (pounds of cheese)
Substitute
Cost = 3.40 * 2 + 3.80 * 4
Cost = 6.80 + 15.20
Cost = $22.00
Therefore Jacob should buy 2 pounds of meat and 4 pounds of cheese to yield a minimum cost of $22.00.