173k views
15 votes
10. SALES Jhan bought an 8-ounce fruit drink for

$1.50. Write and solve a proportion that could
be used to find the cost of a gallon of fruit
drink. (Hint: 1 gal = 128 oz)

User Uldall
by
6.1k points

1 Answer

8 votes

Answer:

8/1.50 = 128/x

Explanation:

In this case, I put the amount of fruit drink over the cost!

8 ounces/$1.50

there are 128 ounces in a gallon and we want to find out the cost of a gallon, so we can put that as x!

128 ounces/x

There's your proportion! Hope this helps :)

User Korgen
by
5.7k points