195k views
20 votes
Apples are on sale for 5 for $3, how much does one apple cost?

User Twalberg
by
6.7k points

2 Answers

0 votes
The cost of one apple is I think $1.68
User Laruiss
by
7.5k points
11 votes
You just do 3 divided by 5. $0.60
User Jvf
by
7.5k points