111k views
1 vote
Chen bought a 20-foot chain for $36.50. What is the unit rate of price per foot? Round the unit rate to the nearest cent.

1 Answer

6 votes

Final answer:

The unit rate for the chain per foot is $1.83 after dividing $36.50 by 20 feet and rounding to the nearest cent.

Step-by-step explanation:

To find the unit rate of the chain per foot that Chen bought, you need to divide the total cost by the total number of feet. Chen bought the chain for $36.50 and the chain is 20 feet long.

The calculation for the unit rate is $36.50 รท 20 feet = $1.825 per foot. When rounding to the nearest cent, the unit rate becomes $1.83 per foot.

User Un
by
7.0k points