47.2k views
1 vote
Alonso brings $21 to the market to buy eggs and avocados. He gets eggs that cost $2.50. Then, he notices that the store only sells avocados in bags of 3 for $5. He wants to buy as many avocados as he can with his remaining money. Let B represent the number of bags of avocados that Alonso buys.

a) Find the cost of the eggs and avocados in terms of B.
b) Write an equation to represent Alonso's situation.
c) Solve for the number of bags of avocados, B, Alonso can buy.
d) Calculate the total cost of Alonso's purchases.

User Tobik
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Final answer:

a) The cost of the eggs and avocados in terms of B is $2.50 + $5B. b) The equation to represent Alonso's situation is Total cost = $2.50 + $5B. c) Alonso can buy 3.7 bags of avocados. d) The total cost of Alonso's purchases is $21.

Step-by-step explanation:

a) The cost of the eggs and avocados in terms of B can be calculated as follows:
Cost of Eggs = $2.50
Cost of Avocado bags = $5 * B

b) The equation to represent Alonso's situation is:
Total cost = Cost of Eggs + Cost of Avocado bags
Total cost = $2.50 + $5B

c) To find the number of bags of avocados, B, Alonso can buy, we need to set up an equation:
$21 - $2.50 = $5B
$18.50 = $5B
B = $18.50 / $5
B = 3.7 bags

d) The total cost of Alonso's purchases can be calculated as:
Total cost = Cost of Eggs + Cost of Avocado bags
Total cost = $2.50 + $5 * B
Total cost = $2.50 + $5 * 3.7
Total cost = $2.50 + $18.50
Total cost = $21

User Tdelepine
by
7.7k points