195k views
5 votes
Jon orders 1,080 square feet of carpet, and it costs $1500, what is the unit rate?

a) $1.25 per square foot
b) $1.39 per square foot
c) $1.50 per square foot
d) $1.65 per square foot

User Mgonto
by
8.0k points

1 Answer

1 vote

Final answer:

The unit rate is $1.39 per square foot.

Step-by-step explanation:

The unit rate is the cost per square foot. To find the unit rate, we divide the total cost of the carpet by the total area. In this case, the total cost is $1500 and the total area is 1,080 square feet. Therefore, the unit rate is $1500/1080 = $1.39 per square foot.

User Serge Maslyakov
by
8.7k points