92.4k views
2 votes
Will and John sell lemonade at a lemonade stand. After an hour, they have taken in $4 for a total of 8 cups of lemonade. What is the unit rate per cup of lemonade?

A.
$0.50 per cup


B.
$2.00 per cup


C.
$4.00 per cup


D.
$8.00 per cup

1 Answer

0 votes

Answer:

The answer is A - $0.50 per cup

Explanation:

If you divide the $4 by the 8 cups you get $0.50

User Rokridi
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories