43.4k views
19 votes
An object with a mass of 2.0 kg accelerates 2.0 m/s 2when an unknown force is applied to it. What is the amount of force?

User Ayca
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

4 N

Step-by-step explanation:

mass = 2 kg

acceleration = 2 m/s^2

Force = mass * acceleration

= 2 *2

= 4 N

User Zorkzyd
by
7.1k points