159k views
12 votes
A 4-pint carton of frozen yogurt costs $10.00. What is the price per quart?

User Pod Mays
by
8.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

1.25

Explanation:

math

User Stefanf
by
7.5k points
12 votes

Answer:

$5.00

Explanation:

There are 2 pints per quart. This means that there are 4/2 quarts of yogurt. 2 quarts of yogurt cost $10.00, so one quart costs 10/2=$5.00

User Kfiroo
by
8.3k points

Related questions

1 answer
3 votes
183k views
1 answer
5 votes
116k views
2 answers
1 vote
162k views