11.2k views
10 votes
Item 2 A certain brand of crackers costs $2.89 for 12.4 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent,

2 Answers

12 votes

Answer:

0.23

Explanation:

1.04 math k12 orva quiz

User Balazs Tihanyi
by
5.1k points
11 votes

Answer:

The answer is 0.23 per ounce.

Explanation:

2.89 /12.4 = 0.23 simplifiyed to the nearest cent (0.01)

User Peixu Zhu
by
5.1k points