172k views
0 votes
Erin purchased 3 gallons of juice and 7 pounds of carrots, spending a total of $4.80. Jinho, on the other hand, bought 5 gallons of juice and 6 pounds of carrots, spending $6.30.

What is the cost of 1 gallon of juice?

a) $0.80
b) $1.20
c) $1.50
d) $2.00

1 Answer

3 votes

The cost of 1 gallon of juice is$0.80. Option A

To determine the cost, we have to create an algebraic expression for the solution, we have;

Let x be the cost of a gallon of juice

Let y be the pounds of carrots

We have;

3x + 7y = 4.80

5x + 6y =6. 30

y = 4. 80 - 3x/7

Substitute the expression

5x + 6(4.80 - 3x/7) = 6. 30

5x + 28.8 - 18x/7 = 6.3

collect like terms

35x - 18x/7 = 44.1

17x = 15.3

x = $0.80

User Magjac
by
7.7k points