203k views
17 votes
Sweets are sold loose or pre packed in 120 G bags. The 120 G bags are 1.49 pounds each By calculating the price per gram determine which is better value show ur working out

1 Answer

4 votes

Complete question :

Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.The 120g bags are £1.49 each.The loose sweets are £0.89 for 100g.

By calculating the price per gram, determine which is better value.

Answer:

100 g bag

Explanation:

For the 120g bag:

Price per gram :

Price / Numbe of gram

1.49 / 120 = 0.0124 gram per bag

For the 100 g bag :

0.89 / 100

= $0.0089per gram

Since $0.0089 is < $0.0124

Then the 100g bag is of better value

User Rijinrv
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories