Answer:
13. (i) The magnitude of the force that is pressing the lawn-mower directly into the ground is 25 N
(ii) The magnitude of the effective force that moves the mower forward is approximately 43.3 N
(iii) Because there are no net downward force acting on the lawn-mower
Step-by-step explanation:
13. The given force pushing the lawn-mower = 50 N
The angle at which the force acts = 30° to the ground
The component of the pushing force are;
(i) The magnitude of the force that is pressing the lawn-mower directly into the ground = The vertical component of the pushing force
The vertical component of the pushing force,
= 50 N × sin(30°) = 25 N
∴ The magnitude of the force that is pressing the lawn-mower directly into the ground =
= 25 N
(ii) The magnitude of the effective force that moves the mower forward = The horizontal component of the pushing force
The horizontal component of the pushing force, Fₓ = 50 N × cos(30°) = 25·√3 N ≈ 43.3 N
∴ The magnitude of the effective force that moves the mower forward = 25·√3 N ≈ 43.3 N
(iii) The lawn mower moves forward and not downwards because according to Newton's first Law of motion, the lawn-mower moves forward because it is being acted on by a net forward directed horizontal force
However, according to Newton's third law, the reaction of the ground is equal to the weight of the lawn mower, therefore, there are no net vertical force acting on the lawn-mower, such that the lawn-mower remains in the initial horizontal level and does not move downward into the ground.