84.9k views
19 votes
Use the following information to answer the question. There are three firms in an economy: X, Y, and Z. Firm X buys $200 worth of goods from Y, and $300 worth of goods from firm Z, and produces 250 units of output at $4 per unit. Firm Y buys $150 worth of goods from firm X, and $250 worth of goods from firm Z, and produces 300 units of output at $6 per unit. Firm Z buys $75 worth of goods from firm X, and $50 worth of goods from firm Y, and produces 500 units at $2 per unit. Given this information, what is the economy’s GDP?

1 Answer

1 vote

Answer:

$2,775

Step-by-step explanation:

The computation of the GDP of the economy is given below:

But before that the total value sold by three firms would be determined

Total amount of goods sold by X:

= X sells to Y + X sells to Z

= $150 + $75

= $225

Total amount of goods sold by Y:

= Y sells to X + Y sells to Z

= $200 + $50

= $250

Total amount of goods sold by Z:

= Z sells to X + Z sells to Y

= $300 + $250

= $550

Now

Amount of goods generated by X

= units of output × cost per unit

= 250 units × $4

= $1,000

Value of goods generated by Y

= units of output × cost per unit

= 300 units × $6

= $1,800

Value of goods generated by Z

= units of output × cost per unit

= 500 units × $2

= $1,000

Now GDP is

= [Goods generated by X - Valued added by X] + [Goods generated by Y - Value added by Y] + [Goods generated by Z - Value added by Z]

= [$1,000 - $225] + [$1,800 - $250] + [$1,000 - $550]

= $775 + $1,550 + $450

= $2,775

User Morsch
by
7.0k points