188k views
20 votes
You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at

Sam's Club for $6.90. Which place is the better buy? Show the work to prove your answer.

User Dflorey
by
8.5k points

1 Answer

10 votes

Answer:

Sendiks.

Explanation:

Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can

Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can

User Vinay Sharma
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories