10.7k views
0 votes
1.) 15 lb turkey for $45.00 OR 11 lb turkey for $34.10 Circle the better buy above and color ​

1 Answer

2 votes

Answer:

The 15 lb turkey for $45.00 is a better buy.

Explanation:

  • To determine which turkey is the better buy, we want to determine which turkey is cheaper per the amount of turkey we receive.
  • This means we need to determine the unit rate of both dollars per pound:

Finding the unit rate of a 15 lb turkey for $45.00 in dollars per pound:

$45.00 / 15 lbs = $x / 1 lb

45.00/15 = x/1

45.00/15 = x

3 = x

Thus, the unit rate for this turkey is $3.00 per pound.

Finding the unite rate of a 11 lb turkey for $34.10:

$34.10 / 11 lbs = $y / 1 lb

34.10/11 = y/1

34.10/11 = y

3.1 = y

Thus, the unit rate for this turkey is $3.10 per pound.

Comparing the unit rates for the two turkeys:

Therefore, the 15 lb turkey for $45.00 is a better buy, since it's cheaper per pound than the 11 lb turkey for $34.10.

User Sorenbs
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories