145k views
9 votes
Could I get help on this question please . My parents won’t help me /:

Could I get help on this question please . My parents won’t help me /:-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

Tarzan will be moving at 7.4 m/s.

Step-by-step explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Height (h) of cliff = 2.8 m

Initial velocity (u) = 0 m/s

Final velocity (v) =?

NOTE: Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²

Finally, we shall determine how fast (i.e final velocity) Tarzan will be moving at the bottom. This can be obtained as follow:

v² = u² + 2gh

v² = 0² + (2 × 9.8 × 2.8)

v² = 0 + 54.88

v² = 54.88

Take the square root of both side

v = √54.88

v = 7.4 m/s

Therefore, Tarzan will be moving at 7.4 m/s at the bottom.

User Brian Mitchell
by
6.7k points