212k views
15 votes
Just a bunch of easy ones

At the IGA, a 3 lb bag of apples costs $3.54. What is the unit rate for the 3 lb bag?


At the IGA, a 5 lb bag of apples costs $5.85. A 3 lb bag of apples costs $3.54. Which is the better deal?
3 lbs. for $3.54
5 lbs. for $5.85

Brycen bikes 2 miles in 12 minutes. What is his unit rate (minutes per mile)?


Brycen bikes 2 miles in 12 minutes. Tori swims 1 mile in 24 minutes. Who is moving faster?
Brycen
Tori

Brycen bikes 2 miles in 12 minutes. Tori swims 1 mile in 24 minutes. Thinking about your last answer, how much faster is that person moving (in minutes per mile)?


Chad colors 25% of the total shapes on his paper. He colors 8 shapes. Enter the number of shapes on Chad’s paper.


Enter the unknown value that makes this statement true: 60% of 80 is what?


A ship captain is mapping a trip and wants to know the distance the ship will travel over certain time intervals. Assuming that the ship travels at a constant speed, what is its speed (in miles per hour)?


Lin’s family has completed 70% of a trip. They have traveled 35 miles. How far is the total trip?
24.5 miles
50 miles
59.5 miles
200 miles
Other:

Lin runs 3 laps around a track in 6 minutes. How many minutes per lap is that?
2
1/2
1/3
3
Other:

Lin runs 3 laps around a track in 6 minutes. How many laps per minute is that?
2
1/2
1/3
3
Other:


hopefully it is not confusing

User JasperZelf
by
5.8k points

2 Answers

7 votes
For Lin if she runs 3 laps in 6 minutes. you need to divided 3/6=2
User Sergey Passichenko
by
6.3k points
8 votes

Answer:

1. 5lb bag is cheaper

2. 6 mpm (minutes per miles)

3. Brycen

4. 18 mpm faster

5. 32 total shapes

6. 75

7. not enough info

8. 50 miles

9. 2

10. 2

Step-by-step Step-by-step explanation:

3lb=$3.54=1lb=$1.18

5lb=$5.85=1lb=$0.85

12 minutes/2 miles=6 mpm

24 minutes/1 mile=24 mpm

24-6=18 mpm faster

25% of 100= 4

4×8=32

60% of 80= 75

process of elimination:

24.5 is less than 35 so no

50×.7=35, total miles is 50

User Anil Chahal
by
6.9k points