160k views
23 votes
Nurix, Inc. is a business consulting firm. During the month of​ February, Nurix earned​ $55,600 of revenues by providing services to 47 clients. Operating costs for February were​ $8,500 and​ non-operating costs were​ $6,000. What is the unit cost per​ service? (Round your answer to the nearest​ cent.)A. $127.66B. $1,182.98C. $308.51D. $180.85

1 Answer

11 votes

Answer:

Unitary cost= $308.51

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Number of services= 47

Operating costs for February were​ $8,500 and​ non-operating costs were​ $6,000.

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 8,500 + 6,000

Total cost= $14,500

Now, the cost per service:

Unitary cost= 14,500/47

Unitary cost= $308.51

User Ahmed Eissa
by
7.9k points