Final answer:
The correct prices per ounce for the cereal and chocolate that Mr. Anthony could have bought are $0.15 for cereal and $0.32 for chocolate as per option d, following the condition that cereal must be less than $0.21 and chocolate more than $0.21 per ounce.
Step-by-step explanation:
Mr. Anthony paid $3.36 for 16 ounces of powdered sugar, which means he paid $0.21 per ounce for powdered sugar (since $3.36 ÷ 16 ounces = $0.21 per ounce). To find out the correct prices for each ounce of cereal and chocolate that Mr. Anthony might have purchased, we have to select options where the cereal is less than $0.21 per ounce and the chocolate is more than $0.21 per ounce, based on the given conditions.
- Option a is incorrect because chocolate at $0.22 each is more expensive than powered sugar, but the cereal is priced correctly.
- Option b is incorrect because cereal at $0.35 each is more expensive than powdered sugar.
- Option c is incorrect because chocolate at $0.21 each is not more expensive than powdered sugar.
- Option d is correct because cereal at $0.15 each is cheaper and chocolate at $0.32 each is more expensive than the powdered sugar.
Therefore, the price for each ounce of cereal and chocolate Mr. Anthony could have bought are respectively $0.15 and $0.32, as given in option d.