47.5k views
0 votes
Ms. Elizabeth went shopping for Christmas gifts. She bought 8 items for $240.00. 3⁄4 of her items were on sale for 50% off. How many items did Ms. Franklin buy on sale?

User Kyork
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

Final answer:

Ms. Elizabeth bought 6 items on sale.

Step-by-step explanation:

To find out how many items Ms. Elizabeth bought on sale, we first need to calculate the total cost of the items she purchased. Since she bought 8 items for $240.00, the cost of each item can be calculated by dividing the total cost by the number of items: $240.00/8 = $30.00 per item.

Next, we need to figure out how many of these items were on sale. Given that 3/4 of Ms. Elizabeth's items were on sale, we can multiply the total number of items by 3/4: 8 * 3/4 = 6 items were on sale.

Therefore, Ms. Elizabeth bought 6 items on sale.

User Tourki
by
7.8k points