12.4k views
11 votes
If 10 shirts cost $80, what is the unit rate (the cost of 1 shirt)?

User Lakey
by
5.0k points

2 Answers

10 votes

Answer:

$8

Explanation:

Form your equation, there are 10 shirts at x price, and they equal $80:

10x = $80

solve for x by dividing both sides by 10

10x/10 = $80/10

x = $8

User Srh
by
5.3k points
1 vote

Answer:

Each shirt is $8

Explanation:

80÷10 = 8

User Marcumka
by
4.8k points