40.5k views
1 vote
What is the concentration in molL-1 of 20 mL of Na2CO3 solution that neutralises 15 mL of 1 M HCl solution?

User Skotch
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:


0.75\ \text{M}

Step-by-step explanation:


C_1 = Concentration of
Na_2CO_3


C_2 = Concentration of
HCl = 1 M


V_1 = Volume of
Na_2CO_3 = 20 mL


V_2 = Volume of
HCl = 15 mL

We have the relation


V_1C_1=V_2C_2\\\Rightarrow C_1=(V_2C_2)/(V_1)\\\Rightarrow C_1=(15* 1)/(20)\\\Rightarrow C_1=0.75\ \text{M}

The concentration of
Na_2CO_3 is
0.75\ \text{M}.

User Gal Sosin
by
7.2k points