Answer:
2.5 hours
Explanation:
We are given that
Original height of candle=5 in
Every hour candle loses =8% of 5 in=0.4
According to question

Subtract 4 from both sides we get




Divide by 0.4 on both sides


x=2.5 hours
Until the candle has been burning for at least 2.5 hours, the height of her candle will be more than four inches.