53.7k views
14 votes
A dozen eggs cost $2.49. What is the cost per egg?

2 Answers

12 votes
i believe the answer is 0.21 cents
User Stefana
by
7.7k points
10 votes

Answer:

i think its $0.20

Explanation:

12 1

------ = ---------

2.49 0.20

1 egg = $0.20

User Firefly
by
7.9k points