Final Answer:
The net income for March is $4,545.
Step-by-step explanation:
In order to determine the net income for March, we need to consider the various transactions and their impact on revenue and expenses. Let's break down the calculation:
Sales Revenue:
Total sales on account: $700 (B. Durant) + $500 (Ron Lanham) + $200 (Jim Zamara) + $3,000 (Penny Pry) + $3,400 (Ron Lanham) = $7,800
Cash sales: $3,400 + $6,200 = $9,600
Total sales revenue = $7,800 + $9,600 = $17,400
Cost of Goods Sold (COGS):
COGS for on-account sales: $385 (B. Durant) + $375 (Ron Lanham) + $85 (Jim Zamara) + $2,100 (Penny Pry) + $2,550 (Ron Lanham) = $5,495
COGS for cash sales: $2,210 (collected on March 23) + $4,030 (collected on March 28) = $6,240
Total COGS = $5,495 + $6,240 = $11,735
Discounts:
Calculate discounts allowed: 4% of $700 (B. Durant) + 4% of $500 (Ron Lanham) + 4% of $3,000 (Penny Pry) = $28 + $20 + $120 = $168
Subtract total discounts allowed from sales revenue: $17,400 - $168 = $17,232
Returns and Allowances:
Deduct returns: $2,000 (Penny Pry) + $595 (Ron Lanham) = $2,595
Adjusted revenue after returns = $17,232 - $2,595 = $14,637
Net Income: Subtract COGS from adjusted revenue: $14,637 - $11,735 = $2,902
Add the cash sales not included in adjusted revenue: $2,902 + $6,200 (collected on March 28) = $9,102
Hence, the net income for March is $9,102 - $4,557 (sneaker rack cost) = $4,545.