9514 1404 393
Answer:
orchard apples are lower-cost
Explanation:
3 pounds is 48 ounces, so the equivalent to the store offering might be about 24 ounces for $4.95/2 ≈ $2.48.
This is substantially less cost per ounce than 25 ounces for $3.79. (24 and 25 are very near, but $2.48 and $3.79 are not.)
Orchard apples are the better deal.