106k views
21 votes
Nicole can buy 3 pounds of Luce suppose an orchard for $4.95 or she can buy a 25 ounce bag of apples from the store for $3.79 which is the better deal?

User Bartonjs
by
5.7k points

1 Answer

2 votes

9514 1404 393

Answer:

orchard apples are lower-cost

Explanation:

3 pounds is 48 ounces, so the equivalent to the store offering might be about 24 ounces for $4.95/2 ≈ $2.48.

This is substantially less cost per ounce than 25 ounces for $3.79. (24 and 25 are very near, but $2.48 and $3.79 are not.)

Orchard apples are the better deal.

User Bassie
by
5.6k points