106k views
21 votes
Nicole can buy 3 pounds of Luce suppose an orchard for $4.95 or she can buy a 25 ounce bag of apples from the store for $3.79 which is the better deal?

User Bartonjs
by
7.7k points

1 Answer

2 votes

9514 1404 393

Answer:

orchard apples are lower-cost

Explanation:

3 pounds is 48 ounces, so the equivalent to the store offering might be about 24 ounces for $4.95/2 ≈ $2.48.

This is substantially less cost per ounce than 25 ounces for $3.79. (24 and 25 are very near, but $2.48 and $3.79 are not.)

Orchard apples are the better deal.

User Bassie
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories