Final answer:
To solve the given problems related to the linen department's merchandise plan, calculations are performed to determine the initial markup %, monthly planned sales, monthly dollar markdowns, BOM stock figures, monthly planned purchases at retail, and monthly planned purchases at cost.
Step-by-step explanation:
(a) To calculate the initial markup %, you can use the formula:
Initial Markup % = (1 + Desired Profit %)/(1 - Markdown % - Stock Turn %)
Substituting the given values:
Initial Markup % = (1 + 0.055)/(1 - 0.10 - 1.8) = 1.055/(-0.95) = -1.1053
Since the initial markup should be a positive percentage, we can get the absolute value:
Initial Markup % = |-1.1053| = 1.1053
(b) To distribute monthly planned sales, you can multiply the planned sales for the season ($375,000) by the percentage for each month:
February: $375,000 * 0.16 = $60,000
March: $375,000 * 0.15 = $56,250
April: $375,000 * 0.16 = $60,000
May: $375,000 * 0.17 = $63,750
June: $375,000 * 0.19 = $71,250
July: $375,000 * 0.17 = $63,750
(c) To determine monthly dollar markdowns, you can multiply the monthly planned sales by the markdown percentage:
February: $60,000 * 0.15 = $9,000
March: $56,250 * 0.18 = $10,125
April: $60,000 * 0.15 = $9,000
May: $63,750 * 0.20 = $12,750
June: $71,250 * 0.16 = $11,400
July: $63,750 * 0.16 = $10,200
(d) To determine BOM stock figures, you can subtract the monthly dollar markdowns from the monthly planned sales:
February: $60,000 - $9,000 = $51,000
March: $56,250 - $10,125 = $46,125
April: $60,000 - $9,000 = $51,000
May: $63,750 - $12,750 = $51,000
June: $71,250 - $11,400 = $59,850
July: $63,750 - $10,200 = $53,550
(e) To find monthly planned purchases at retail, you can calculate the net sales by subtracting the monthly dollar markdowns from the monthly planned sales:
February: $60,000 - $9,000 = $51,000
March: $56,250 - $10,125 = $46,125
April: $60,000 - $9,000 = $51,000
May: $63,750 - $12,750 = $51,000
June: $71,250 - $11,400 = $59,850
July: $63,750 - $10,200 = $53,550
(f) To find monthly planned purchases at cost, you can divide the monthly planned purchases at retail by the initial markup %:
February: $51,000 / 1.1053 = $46,131.16
March: $46,125 / 1.1053 = $41,741.83
April: $51,000 / 1.1053 = $46,131.16
May: $51,000 / 1.1053 = $46,131.16
June: $59,850 / 1.1053 = $54,020.69
July: $53,550 / 1.1053 = $48,437.89