menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Tom needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Tom needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand.
asked
Aug 23, 2024
202k
views
0
votes
Tom needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand.
Mathematics
college
Henhen
asked
by
Henhen
9.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Brand A $0.04
Brand B $0.03
Norekhov
answered
Aug 27, 2024
by
Norekhov
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 16, 2024
22.1k
views
Deandre needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 25 spoons for $1.99. Brand B has a box of 42 spoons for $3.89. Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based
WithFlyingColors
asked
May 16, 2024
by
WithFlyingColors
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
22.1k
views
asked
Dec 13, 2019
177k
views
Greg needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 25 spoons for $1.99 . Brand B has a box of 42 spoons for $3.89 . Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based
Zinna
asked
Dec 13, 2019
by
Zinna
7.5k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
177k
views
asked
Sep 26, 2021
92.9k
views
Kira needs to buy plastic spoons. Brand a has a box of 42 spoons for $2.17. What is the unit price for brand a spoons?
Buildok
asked
Sep 26, 2021
by
Buildok
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
92.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org