202k views
0 votes
Tom needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand.

User Henhen
by
8.6k points

1 Answer

7 votes
Brand A $0.04
Brand B $0.03
User Norekhov
by
7.7k points