20.4k views
6 votes
You buy butter for $4.04 a pound. One portion of onion compote requires 1.7 oz of butter. How much does the butter for one portion cost? Round to the nearest cent.

2 Answers

13 votes

Answer:

im pretty sure its 4.04 x 1.7 = 6.868

Round that and its $7.00

User Skwal
by
9.0k points
1 vote
The answer should be around 44 cents
User Martin Schapendonk
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories