84.5k views
3 votes
6 energy drinks cost $8.40. What is the unit price?

2 Answers

7 votes

Answer:

Step-by-step explanation

$1.40 thats the answer cos u do 8.40 divided by 6 your welcome

User Esse
by
8.3k points
0 votes

Answer:

1.40

Explanation:

To find the unit price, we need to divide the total cost of the energy drinks by the number of energy drinks.

In this case, the total cost of 6 energy drinks is $8.40. To find the unit price, we divide $8.40 by 6:

$8.40 ÷ 6 = $1.40

User Dog
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories