77.6k views
3 votes
A blanket costs $27.00 and is made with 3 yards of fabric.

What is the cost of 1 yard of fabric?

User Dyelawn
by
8.2k points

1 Answer

10 votes

Answer:

  • 1 yard of fabric = $9

Explanation:

We know that:

  • $27.00 = 3 yards

Solution:

  • $27.00 = 3 yards
  • => 1 yard = $27/3
  • => 1 yard = $3 x 3 x 3/3
  • => 1 yard = $3 x 3
  • => 1 yard = $9

Hence, the cost of 1 yard of fabric is $9.

User Druta Ruslan
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories