77.6k views
3 votes
A blanket costs $27.00 and is made with 3 yards of fabric.

What is the cost of 1 yard of fabric?

User Dyelawn
by
5.2k points

1 Answer

10 votes

Answer:

  • 1 yard of fabric = $9

Explanation:

We know that:

  • $27.00 = 3 yards

Solution:

  • $27.00 = 3 yards
  • => 1 yard = $27/3
  • => 1 yard = $3 x 3 x 3/3
  • => 1 yard = $3 x 3
  • => 1 yard = $9

Hence, the cost of 1 yard of fabric is $9.

User Druta Ruslan
by
5.3k points