88.4k views
23 votes
3 How many more cake

pops does the neighbor need to sell so that Callie can make a
profit of $5.00? Show
your
work.

User Panepeter
by
5.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

you didint explainded well

Explanation:

User Srinannapa
by
5.4k points
8 votes

For Callie to make a profit of $5.00, the neighbor needs to sell an additional 7 units of the cake pops.

The additional units can be computed using the concept of break-even point.

Variable cost per unit of cake pops = $1.25

Selling price per unit = $2.00

Contribution margin per unit = $0.75 ($2.00 - $1.25)

Fixed cost = $60.00

Break-even point in units = 80 ($60/$0.75) units

Target profit = $5.00

Sales units with target profit = 87 units ($60 + $5) ÷ $0.75

The additional units required to generate the profit = 7 units (87 - 80)

Thus, additional units of 7 are required to make a profit of $5.00.

Complete Question:

The variable cost of making a unit of cake pops is $1.25. The fixed cost is $60.00. The selling price per unit is $2.00. How many more cake pops does the neighbor need to sell so that Callie can make a profit of $5.00?

User Skytaker
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.