227k views
23 votes
Kevin from Pullman was offered a deal to write story problems for ST2 publishing Company. For every 5 he wrote he was paid $12.00. How much did Kevin get paid per problem?

User Joerno
by
8.5k points

1 Answer

9 votes

Answer: $2.40

Explanation:

If Kevin gets 12 dollars for every 5 problems, we will need to divide 12 by 5 to find the unit rate; how much Kevin gets for each problem.

12 ÷ 5 = 2.4, and in dollars it is equal to $2.40. Because of this, Kevin is paid $2.40 for each problem he makes for the ST2 publishing Company.

User Little Santi
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.