31.2k views
3 votes
24 bottles of water cost $5.99. Determine
the cost per bottle.

User Twinkle
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

Final answer:

To determine the cost per bottle, divide the total cost of 24 bottles of water by the number of bottles. In this case, the cost per bottle is $0.25.


Step-by-step explanation:

To determine the cost per bottle, we need to divide the total cost of the 24 bottles of water by the number of bottles. In this case, we have 24 bottles of water that cost $5.99. To find the cost per bottle, we divide $5.99 by 24:

Cost per bottle = $5.99 / 24 = $0.2496 (rounded to $0.25)

Therefore, the cost per bottle is $0.25.


Learn more about Cost per bottle of water

User Simon Baars
by
7.2k points