25.3k views
0 votes
A sandwich store charges a delivery fee to bring lunch to an office building. One office pays $33 for 4 turkey sandwiches. Another office pays $61 for 8 turkey sandwiches.

How much does each turkey sandwich add to the cost of the delivery? Type the answer into the box below.

2 Answers

2 votes

Answer: For $33 for 4 sandwiches the answer would be $8.25. For $61 for 8 sandwiches the answer would be $7.63.

Step-by-step explanation: To answer this problem you would want to find unit rate.

$33 for 4 sandwiches: you would divide 33 by 4. 33/4=8.25 meaning your answer is $8.25.


$61 for 8 sandwiches: you would divide 61 by 8. 61/8=7.625 Because the unit is money we would have to round to the nearest hundredth considering the highest amount could be 0.99. 7.625 rounded to the nearest hundredth would be 7.63 because the thousandth is 5. When it is 5 or more round up.

User Genco
by
7.5k points
5 votes

Final answer:

Each turkey sandwich adds $8.25 to the cost of the delivery for the first office, and $7.625 to the cost of the delivery for the second office.

Step-by-step explanation:

To find out how much each turkey sandwich adds to the cost of the delivery, we need to calculate the cost per sandwich. We can do this by dividing the total cost by the number of sandwiches. For the first office, the cost per sandwich is $33 / 4 = $8.25. For the second office, the cost per sandwich is $61 / 8 = $7.625. Therefore, each turkey sandwich adds $8.25 to the cost of the delivery for the first office, and $7.625 to the cost of the delivery for the second office.

User Rezkam
by
7.8k points