menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen? The price per dozen muffins is $ .
asked
Jan 9, 2022
22.4k
views
15
votes
A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen?
The price per dozen muffins is $
.
Mathematics
high-school
Yemi
asked
by
Yemi
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
8
votes
5.70$
Have a good day
Hashbytes
answered
Jan 11, 2022
by
Hashbytes
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
14
votes
The answer is $5.70 this is because there is 12 eggs in a dozen so if its $2.85 for 6 you would do $2.85x2 to get $5.70
Jeffrey Van Alstine
answered
Jan 15, 2022
by
Jeffrey Van Alstine
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org