Final answer:
To determine how many kilograms of oranges can be purchased for Rs 720, we can use the unitary method. The cost of 6 kilograms of oranges is given as Rs 540. Therefore, the cost of 1 kilogram is Rs 90. By dividing Rs 720 by Rs 90, we find that 8 kilograms of oranges can be bought for Rs 720.
Step-by-step explanation:
To find out how many kilograms of oranges can be purchased for Rs 720, we can use the unitary method. First, we need to find the cost of 1 kilogram of oranges. Since the cost of 6 kilograms of oranges is Rs 540, the cost of 1 kilogram is Rs 540 ÷ 6 = Rs 90. Now, we can calculate the number of kilograms that can be purchased for Rs 720. Rs 720 ÷ Rs 90 = 8 kilograms. Therefore, you can purchase 8 kilograms of oranges for Rs 720.
Learn more about Using the unitary method to find the number of kilograms of oranges that can be purchased for a given amount of money