186k views
2 votes
Ahmed is planning to cook his family dinner and needs to purchase several food items. He is able to purchase these items either at the local grocery store or the farmer's market.

Given in the table are the items and their prices.
GROCERY STORE: 8 tomatoes for $14.00, 4 cups of mozzarella cheese for $5.40, 12 eggs for $3.24.
FARMERS MARKET: 10 tomatoes for $16.50, 3 cups of mozzarella cheese for $4.20, 7 eggs for $2.10.

Part A: Choose one of the food items offered at the grocery store and the farmer's market and determine the unit price of the item at each location. Show all necessary work, including the name of the item chosen.
Part B: Based on your answer in part A, which location offers a better deal? Explain.

User ATpoint
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Part A : Tomatoes. Each unit cost $1.75 at the grocery store and $1.65 at Farmers market

Part B : Farmers Market offer a better deal for Tomatoes

Explanation:

Part A.

Cost of Tomatoes

Grocery store = $14 for 8 tomatoes

so each Tomato costs = 14 / 8 = $1.75 at Grocery Store

Farmers Market = $16.50 for 10 tomatoes

so each Tomato costs = 16.50 / 10 = $1.65 at farmers market

Part B. Farmers market offers better deal for Tomatoes as each tomato is cheaper by 10 cents as compared to grocery store

User Emmanuella
by
7.5k points