229k views
3 votes
Which is the better buy?

A. 6 apples for $0.90
B. 4 apples for $0.56
C. 9 apples for $1.44
D. 10 apples for $1.55

User Umber
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Answer: B

Explanation:

Divide the total price by the amount given. 0.9/6=0.15, 0.56/4=0.14, 1.44/9= 0.16, 1.55/10 = 0.155. The best value is the lowest, 0.14 per apple, in option B

User Bluelurker
by
7.3k points